Fotoğraflar ile Türkiye IV sergisi Amerika’da Sanatseverler ile Buluştu…

Fotoğraflar ile Türkiye IV sergisi Amerika’da Sanatseverler ile Buluştu…

Amerika’nın Los Angeles Şehri’nde, “Turkey by Photographs IV” sergisi 11 Şubat Cumartesi günü sanat severlerin yoğun ilgisi ile kapanış resepsiyonunu gerçekleştirdi.

Her ayın ilk Perşembesi düzenlenen San Pedro, Los Angeles Sanat Yürüyüşü kapsamında, Hırvat Kültür Merkez’inde 2 Şubat tarihinde açılan sergiye açılış günü Los Angeles Şehri tarafından Takdir belgesi verilmişti.

11 Şubat tarihindeki resepsiyon sırasında da Turkey by Photographs Organizasyonunun Kurucusu ve Küratörü Aydın Tuna Palabıyıkoğlu ile Küratör ve Sanat Danışmanı Nalan Kumlalı Atahan’a Los Angeles Şehri Kongre Üyesi Joe Buscaino tarafından imzalanan, Türk Sanatçılarının birbirinden farklı ve zengin eserlerini bir araya getirerek kültürlerarası sanat dayanışmasını güçlendirdikleri ve etkileşimini sağladıkları için hazırlanan takdirname verildi. Bu takdirnameler Los Angeles Şehri tarafından Türkiye ile ilgili sanat olaylarında verilmiş sayılı takdirnameler arasında yer alıyor.

Her iki gün de duzenlenen resepsiyona katılan sanatseverler birbirinden güzel fotoğrafları büyük ilgi ile izleme imkânı buldular.
Resepsiyona katılan Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosu Gülru Gezer hanım ‘Serginin Türkiye’nin insan ve yer zenginliğini göstermesi bakımından bilhassa yabancıların dikkatini çekmesini takdir ile karşıladığını görmek sevindirdi’ dedi.

Hırvat Kültür Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Maya Bristow ve Hırvat Kültür Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Sena Bulak Denktaş ‘Bu merkezde ilk defa Türk fotoğrafçıların eserlerinin basılı olarak sergilendiğini ve büyük ilgi görmesinden dolayı çok memnun olduklarını, daha sonraki dönemlerde bu tip organizasyonlara mutlaka olanak sağlamayı istediklerini’ belirtiler.

Organizasyonun kurucusu ve küratörü olan Aydın Tuna Palabıyıkoğlu, ‘Sergi serisinin her gün büyüyerek devam ettiğini, bu sayede Türkiye’nin tanıtımının yanı sıra, birçok başarılı fotoğrafçıya da ilk defa kendilerini Amerika’nın Batı yakası platformunda gösterme şansı tanındığını’ belirtti.

Organizasyonun Küratörü ve Sanat danışmanı Nalan Kumlalı Atahan ise ‘Sanat severlerin büyük ilgi göstermesinden dolayı memnun olduklarını, özellikle Türkiye’nin kültürel ve tarihi zenginliğini ön planda tutmak istemeleri bakımından bunun çok önemli olduğunu’ vurguladı.

“Turkey by Photographs IV/ Fotoğraflar ile Türkiye IV “ sergisinde 22 değişik sanatçının fotoğraf ve video çalışmaları büyük beğeni topladı. Turkey by Photographs / Fotoğraflar ile Türkiye sergi serisinin 2015 yılında başlayan 4 ayrı organizasyonunda bugüne kadar 40 dan fazla sanatçının 67 eseri Amerikalı sanatseverler ile buluşturuldu.

Turkey by Photographs IV / Fotoğraflar ile Türkiye IV sergisinde eserleri yer alan sanatçılar ise alfabetik olarak şu şekilde;
Afşin Çelik, Alptuğ Eren, Altan Gökçek, Cengiz Çavuşoğlu, Güner Gülyeşil, Hasbi Şahin, Kaan Aksoy, Karina Akça, Mehmet Genç, Melih Polat, Metin Burak Kınacılar, Murat Yılmaz, Muzaffer Karakuş, Nebiye Azak, Onur Çalışkaner, Taner Tümkaya, Tekin Türkdoğan, Tercan Değerli, Uğur Alpay, Uğur Gürtekin, Uğur Işık, Uğur Uğurlu

You must be logged in to post a comment Login

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com