Eğitim anne dizinde başlar; her söylenen sözcük, çocuğun kişiliğine konan bir tuğladır

Eğitim anne dizinde başlar; her söylenen sözcük, çocuğun kişiliğine konan bir tuğladır

LOS ANGELES – (Turkla.com) – Egitimci-Yazar, Uzman  Psikolojik Danışman Sait Özdemir Amerika’da yaşayan Türk aileleri bilinçlendirme Seminerleri kapsamında Los Angeles ve Orange County’de Türk ailelerle biraraya geldi.

Amerika Turu’nda New York, Rochester, Chicago, Boston, ve Washinton DC’den sonra Los Angeles’a gelen ünlü psikolojik danışman Sait Özdemir yaptığı konuşmada Türk toplumunun anne ve babalığı kendi anne ve babalarından gözlemlemiş oldukları davranış kalıplarını bilinç altına atıp, ebeveyn rolünü üstlendiklerinde bilinç düzeyine çıkarıp bu role uygun davrandıklarını söyledi. Ancak günümüzde bu model davranışların yeterli  olmadığını bu nedenle anne ve babaların  mutlaka eğitilmeleri gerektiğini ifade etti. Buna ek olarak  eğitimin  yalnızca okul ve eğitim ortamında yürütülen bir süreç olmadığını cocuğun ilk deneyimlerini edindiği, ilk etkileşimde bulunduğu ortamın aile ortamı olduğunu söyledi.

“Anne babaların çözüm aradıklari 80 soru”, “Mutlu ve Başarılı Bir Gelecek İçin”, “Çocuğunuzun geleceği sizin elinizde”, ve “Öğrenmenin Sınırı yok” isimli kitapların yazarı Sait Özdemir çocuğun gelişiminde Ailenin sosyo-kültürel yapısı, ailelerin çocuklarına yaptıkları uyarılar, ailelerin çocuk yetiştirme tutumları, ve sözel iletişimin önemli bir yer tuttuğunu belirterek çocuğun gelişiminde bu denli etkileri olan ailenin çocuk gelişimi ve eğitimi konularında bilgilendirilmesi, ve bilinçlendirilmesi gerektigini ifade etti.

Dünyanın birçok ülkesinde konsferaslar veren eğitimci – yazar Özdemir çocukların zihinsel zekasının %80 ini 0-6 yaş arasında tamamladığını belirterek “Çocukların başarıları sadece okulda aldıkları eğitime değil, evde aldıkları destek eğitime ve ailelerin eğitime katılmasına da bağlıdır. Ailenin çocuğunun durumunun kabulünü sağlamak, çocuğu objektif olarak değerlendirebilmesine imkan tanıyarak potansiyelini ve sınırlılıklarını anlamasına yardımcı olabilmek, ailenin belli programları ev ortamında  uygulayabilmesini sağlayarak, ev ortamını daha verimli bir eğitim ortamı haline getirmeli. Eğitim anne dizinde başlar; her söylenen sözcük, çocuğun kişiliğine konan bir tuğladır” diyerek sözlerini tamamladı.

Konferans sonunda kitaplarını imzalayan yazar Özdemir aile içi geçimsizlik ve çözüm yollarıyla alakalı bilgiler vererek, kendisinin şahit olduğu ilginç deneyimlerini de paylaştı.

Yazara ve Kitaplarına bu linkten ulaşılabilir: http://www.saitozdemir.net/

You must be logged in to post a comment Login

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com